Istorijski razvoj robotike

Riječ „robot“ prvi put je upotrijebljena 1920. godine u drami „Rosumivi univerzalni roboti“ češkog pisca Karela Čapeka. Nije čudo što se ideja o njima javlja najprije u književnosti, kao još jedan u nizu apstraktnih i fantastičnih motiva. Ipak, roboti su ugledali svjetlost dana. Vremenom su se mijenjali i usavršavali, a evo nekoliko bitnih momenata u njihovom razvoju.

Nakoh Aritarhove ptice, prvi značajan korak na polju robotike načinio je Leonardo da Vinči 1495. Pronađene su njegove skice na kojima je bio robot obučen u oklop. Leonardov mehanički vitez je prvi pokušaj da se napravi humanoidni robot. Da li je bio dovršen i funkcionalan – ne zna se, ali bilo je predviđeno da bude u stanju da sjedne i ustane, podigne vizir i pomjera sve djelove tijela. Za pokretanje ovog humanoida koristio se složen sistem kablova i koturova.

Sljedeći značajan automat jeste Žak de Vokansonova patka koja vari. On je 1739. konstruisao robota  u obliku patke koja je mogla da maše krilima, jede i „vari“ hranu. Naime, nije riječ o stvarnom varenju, u patki je već bio uskladišten otpad koji je trebala da izbaci.

Karakuri su japanske lutke-roboti iz XVIII vijeka. Služili su najviše za zabavu u pozorištima i vjerskim festivalima. Postojalo je više različitih modela, a najčešći je onaj koji služi čaj. Kada bi mu se u ruke stavila šolja čaja, prešao bi određenu unaprijed definisanu dužinu i poklonio se, a kada bi mu se dala prazna čaša, vratio bi se na početnu poziciju. Iako su imali noge, pokretali su ih točkovi i sistem poluga.

Pjer Žak-Droz je u drugoj polovini XVIII vijeka konstruisao 3 simpatična automata: muzičaku, crtača i pisca. Ovi automati koriste sistem koturova za pokretanje ruku. Melodija koju je muzičarka svirala na orguljama nije bila snimljena već ju je ona proizvodila. Dječak je mogao da nacrta 4 različita rada: portret Luja XV, kraljevski par, psa i Kupidona. Pisac je mogao da ispiše do 40 karaktera koristeći guščije pero i mastilo. Osim pokretanja ruku, mogu pomjerati glavu i „disati“.

Nikola Tesla je prvi koji je osmislio i konstruisao mašinu na daljinsko upravljanje. Nazvao ju je Automaton i bila je u obliku broda. Osmislio je i uređaj koji je kodirao i dekodirao signale sa broda i na osnovu njih donosio odluke (logičku kapiju). Ovaj izum se kasnije koristio za upravljanje vojnim oružjem, u robotskoj, bežičnoj i radio industriji.

Godine 1961. proizveden je prvi industrijski robot Unimate. Služio je za prenošenje livenih djelova automobila i njihovo varenje sa šasijom. Sastojao se od računara koji je upravljao rukom, dok se program za upravljanje čuvao u magnetnoj memoriji.

Profesor Rajko Tomović je 1963. godine razvio prvu protetičku šaku na svijetu. Imala je svih pet prstiju i senzore dodira. Mogućnosti hvatanja i pokretanja su joj iste kao i današnjim. Proizvedeno ih je 50-ak i ugrađene su pacijentima.

Roboti su danas toliko napredni da mogu zamijeniti ljude u mnogo čemu i od velike su koristi. Ipak, naučnici se brinu da li će oni jednog dana postati prijetnja čovječanstvu.

mehanički vitez