POBJEDNICA EBEC TAKMIČENJA OTKRIVA: Zašto se vrijedi prijaviti za EBEC

Ako se i dalje dvoumite da li da se prijavite, Žaklina Nježić će vas uvjeriti da je EBEC iskustvo koje se ne propušta! Ova perspektivna studentkinja arhitekture govori o svojim dosadašnjim iskustvima na EBEC takmičenjima.

Šta te je navelo da se prijaviš za takmičenje “EBEC Podgrica” prošle godine?

– “EBEC  Podgorica” je takmičenje kojem sam se pridružila čak prije dvije godine, a nakon lijepog prvog iskustva, prijavljivanje za prošlu godinu se nije ni dovodilo u pitanje. Svake godine standard raste iz iskustva od prethodnih godina, time i događaj postaje raznovrsniji.

Da li je takmičenje ispunilo tvoja očekivanja? Da li si nečim bila iznenađena?

– Takmičenje, nivo organizacije i sam bogat sadržaj koji je pružen nama učesnicima u potpunosti ispunjava očekivanja. Kroz najave za sami događaj, pruža se kratak uvid koji nas zainteresuje, tako da tek kada se prijavite, osjetite duh takmičenja i pratećih dešavanja.

Šta je bio vaš zadatak na takmičenju? Da li je težina zadatka bila onakva kakvu ste očekivali?

– Zadatak je bio razvijanje aplikacije, dat od strane sponzora takmičenja. Tako univerzalno postavljen i pristupačan svima, dao je priliku za jednaku šansu u razvijanju ideje i samu pobjedu. Dobra stvar je da pratite prezentacije ostalih timova i komentare žirija, tako da možete direktno vidjeti, ili makar pretpostaviti kako se kotirate. Zbog toga, mogu reći da smo očekivali da ćemo biti među prva tri mjesta, ali trenutak kada na proglašenju pobjednika čujete ime svog tima iznova budi emocije.

Kao pobjednici lokalne runde, imali ste priliku da se takmičite na regionalnom takmičenju “EBEC Balkan”. Možeš li nam detaljnije opisati to iskustvo?

–  Ako mislite da je lokalna runda zanimljiva, pravo iznenađenje vas očekuje na regionalnoj rundi “EBEC Balkan”. Broj ljudi se znatno poveća, i to su vaše kolege iz okolnih zemalja koje su prešle isti put, koji vas je ujedinio na istom mjestu u isto vrijeme. Takmičenje traje duže, tačnije tri dana za koja se dobiju dva zadatka, zahtijevnija od lokalne runde i ništa manje zanimljiva. Tada složnost tima naročito dolazi do izražaja i važnije od same pobjede je da smo mi zadovoljni rješenjem zadatka.

Šta misliš da ti je učešće na EBEC-u donijelo?

– Najbolja stvar učešća jeste što donosi stvari koje traju, a neke i ne prolaze. Čak i nakon dvije godine od svog prvog takmičenja, još uvijek sam u kontaktu i dobrim odnosima sa ostalim ljudima koji su bili dio događaja. Ukoliko se desi da smo u istom gradu, obavezno se kontaktiramo i sretnemo, i dok se prisjećamo događaja, u potrazi smo za novim prilikama od kojih neke i sami stvaramo. Sa profesionalne strane, ovo takmičenje je jedinstveno u Crnoj Gori i učešće je nešto što će zauvijek da stoji u CV-u. Svako ko primijeti tu stavku, bude prijatno iznenađen pošto se zna da takmičenje nije samo taj čin od par sati, već motivisanost, želja za napretkom i sam trud prije i u toku događaja.

Da li bi se ponovo prijavio/la? Šta bi poručio/la svima onima koji imaju namjeru da se prijave za ovogodišnji “EBEC Podgorica”?

– Sve dok imam pravo učešća, imaću želju da se prijavim, a sama odluka biće donesena u zavisnosti od trenutnih okolnosti. Nije tajna da već svima koji me pitaju o “EBEC Podgorica” toplo preporučujem prijavu i to u obije kategorije jer su iskustva različita, a oba nude nezaboravne uspomene. Organizacioni tim stalno ažurira sajt, Facebook i Instagram stranicu, tako da sve možete da ih pitate, a oni će vam uvijek srdačno odgovoriti. Ove godine, nakon lokalne i regionalne runde, stiže i evropska u Torinu, a takva prilika se ne smije propustiti! 🙂